فضاهای تبلیغاتی فقط دراختیارگروههای سیاسی قرارمی گیرد
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت: فضاهای تبلیغاتی دوردوم انتخابات مجلس شورای اسلامی فقط در اختیار احزاب و گروههای سیاسی قرار می گیرد.

"حجت الله ملاصالحی"روزشنبه درگفت وگو باخبرنگار ایرنا اظهارداشت: طبق اصلاحیه قانون تبلیغات انتخابات مجلس که اخیرا از سوی فرمانداری تهران صادر شده، اشخاص مختلف حق تبلیغات انفرادی درسطح شهر را نداشته وفقط گروهها واحزاب اجازه تبلیغات انتخاباتی را در شهر دارند.

وی تصریح کرد: تبلیغات احزاب و گروههای سیاسی نیز باید با محور دعوت به مشارکت مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی باشد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری نمی تواند همچون دوراول انتخابات فضایی را برای تبلیغات افراد درسطح شهر مهیا کند،خاطرنشان کرد: طبق قانون گروهها واحزاب سیاسی می‌توانند برای تبلیغات دعوت به مشارکت مردم درانتخابات به سازمان زیباسازی مراجعه کنند.

ملاصالحی بادرخواست از کاندیداهای دوردوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران برای خودداری ازنصب پوستر وتبلیغات انتخاباتی در سطح شهر گفت:
شهرداری تهران مجبور است برای احقاق حقوق شهروندان، متخلفان در نصب تبلیغات بر سیمای شهر را به وزارت کشور معرفی کند
فضاهای تبلیغاتی فقط دراختیارگروههای سیاسی قرارمی گیرد
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت: فضاهای تبلیغاتی دوردوم انتخابات مجلس شورای اسلامی فقط در اختیار احزاب و گروههای سیاسی قرار می گیرد.

"حجت الله ملاصالحی"روزشنبه درگفت وگو باخبرنگار ایرنا اظهارداشت: طبق اصلاحیه قانون تبلیغات انتخابات مجلس که اخیرا از سوی فرمانداری تهران صادر شده، اشخاص مختلف حق تبلیغات انفرادی درسطح شهر را نداشته وفقط گروهها واحزاب اجازه تبلیغات انتخاباتی را در شهر دارند.

وی تصریح کرد: تبلیغات احزاب و گروههای سیاسی نیز باید با محور دعوت به مشارکت مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی باشد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری نمی تواند همچون دوراول انتخابات فضایی را برای تبلیغات افراد درسطح شهر مهیا کند،خاطرنشان کرد: طبق قانون گروهها واحزاب سیاسی می‌توانند برای تبلیغات دعوت به مشارکت مردم درانتخابات به سازمان زیباسازی مراجعه کنند.

ملاصالحی بادرخواست از کاندیداهای دوردوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران برای خودداری ازنصب پوستر وتبلیغات انتخاباتی در سطح شهر گفت:
شهرداری تهران مجبور است برای احقاق حقوق شهروندان، متخلفان در نصب تبلیغات بر سیمای شهر را به وزارت کشور معرفی کن
آرای حوزه‌های انتخابیه دشتستان، ورزقان و چابهار باطل شد
آرای سه حوزه انتخابیه دشتستان، ورزقان و چابهار،نیکشهر و کنارک در مرحله اول انتخابات مجلس شورای اسلامی به تائید شورای نگهبان نرسید و تکلیف نمایندگان مجلس هشتم این حوزه‌ها به انتخابات میان دوره‌ای مجلس هشتم که احتمالاً با انتخابات ریاست جمهوری دولت دهم برگزار می‌شود، بستگی دارد.
همچنین آرای منتخب دوم حوزه انتخابیه زابل و زهک توسط این شورا باطل شد و با افزوده شدن زابل به حوزه هایی که انتخابات مرحله دوم مجلس در آن برگزار می‌شود، 6 اردیبهشت مردم 54 حوزه انتخابیه از 21 استان تکلیف 82 نفر نماینده دیگر مجلس هشتم را مشخص می‌کنند.
فومنی: بخاطر افشاگری علیه اصلاح طلبان تهدید به مرگ شدم
محمد زارع فومنی رئیس ائتلاف اصلاح‌طلبان جوان در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس از تهدید خود توسط عده‌ای ناشناس خبر داد.
فومنی در توضیح این رویداد گفت: شب گذشته شش نفر ناشناس به طور ناگهانی جلوی ماشین من را گرفتند و ابتدا شروع به بحث با من کردند و ضمن فحاشی و بستن اتهامات ناروا به اینجانب مرا تهدید کردند که اگر به ادامه افشاگری‌های خود علیه تندروهای جریان اصلاحات ادامه دهم مرا به قتل می‌رسانند.
وی در ادامه افزود: ماجرای تهدید من چندین بار توسط افراد ناشناس چه به صورت تلفنی و چه از طریق حضوری صورت گرفته است و اکنون نیز در صدد پی‌گیری حقوقی این مسئله هستم.
اصولگرایان مواظب ترفندهای گروه های رقیب باشند
الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار امور مجلس خبرگزاری فارس با تأکید بر وحدت اصولگرایان در انتخابات مرحله دوم هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه باعث پیروزی اصولگرایان در مرحله اول انتخابات شده علاوه بر ارائه یک برنامه جامع در حل مشکلات مردم، همان وحدت، انسجام و هماهنگی بوده که این وحدت باید با تمام قوت در مرحله دوم نیز ادامه یابد.
وی با اشاره به برخی اخبار تفرقه انگیز در خصوص فعالیت انتخاباتی اصولگرایان اظهار داشت: اصولگرایان باید مواظب ترفندهای گروه‌های رقیب باشند چرا که عده‌ای در صددند تا با ایجاد شکاف به اهداف خود برسند، اما اصولگرایان باید ضمن حفظ وحدت برای پیروزی نهایی تلاش کنند.
نامزد راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس هشتم از حوزه تهران، ری شمیرانات و اسلامشهر با تأکید بر حضور گسترده مردم در انتخابات مرحله دوم گفت: اهمیت این مرحله از انتخابات از مرحله اول کمتر نیست و امیدواریم مردم با حضور پرشور و باشکوه خود افراد صالح و شایسته را انتخاب کنند و با اعتماد مجدد به اصولگرایان راه را برای خدمت بیشتر و تلاش برای توسعه و عمران کشور هموار کنند.
به گفته نادران مردم در دور اول انتخابات با رای به اصولگرایان ثابت کردند که هنوز گفتمان خدمت صادقانه بر پایه ارزشهای انقلاب در کشور حاکم است.
نامزدهای اعتماد ملی واءتلاف مردمی اصلاحات
محمد قمی، الیاس حضرتی، سید محمود دعایی، مجید انصاری، اسحاق جهانگیری، علیرضا محجوب، سهیلا جلودارزاده، سید محمد صدر، محمد اشرفی اصفهانی و الهه راستگو 10 نامزدی هستند که حزب اعتماد ملی به ترتیب برای حضور در دور دوم انتخابات مجلس هشتم از آنها حمایت خواهد کرد.

همچنین حزب اعتماد ملی قصد برگزاری دو همایش در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این هفته را دارد که حجت الاسلام مهدی کروبی، دبیرکل این به همراه سایر کاندیداهای اصلا‌ح‌طلب حاضر در دور دوم انتخابات مجلس هشتم در آن حضور خواهند یافت.

رئیس ائتلاف مردمی اصلاحات ضمن اعلام لیست این ائتلاف خبر داد که محمد خوش چهره اصولگرای منتقد دولت نیز در لیست 11 نفره این تشکل اصلاح طلب در حوزه انتخابیه تهران قرار گرفته است .

مصطفی کواکبیان دبیر کل حزب مردم سالاری و رئیس ائتلاف مردمی اصلاحات در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه که در دفتر حزبش برگزار شد، ضمن تشریح برنامه های ائتلاف وحزب متبوعش اسامی نامزدهای دور دوم انتخابات که مورد حمایت ائتلاف مردمی اصلاحات را اعلام کرد .

به گفته وی در لیست انتخاباتی ائتلاف مردمی اصلاحات در حوزه تهران ، ری ، شمیرانات، اسلامشهر به ترتیب مجید انصاری - اشراف اصفهانی ، اسحاق جهانگیری ، سید محمد صدر، علیرضا محجوب ، سهیلا جلودارزاده ، الهه راستگو، الیاس حضرتی ، محمود دعایی ، محمد قمی ، محمد رضا خوش چهره حضور دارند .
لیست 8 نفره مجمع اسلامی بانوان در دور دوم
دبیر مجمع اسلامی بانوان لیست 8 نفره مورد حمایت این مجمع در مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم را اعلام کرد.

فاطمه کروبی دبیر مجمع اسلامی بانوان فهرست 8 نفره مورد حمایت این مجمع در مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم که در تاریخ 6 اردیبهشت برگزار می شود را به این شرح اعلام کرد:

1- محمد اشرفی اصفهانی

2- محمد قمی

3- محمود دعایی

4- الیاس حضرتی

5- محمد صدر

6- علیرضا محجوب

7- سهیلا جلودارزاده

8- الهه راستگو
اسامی کاندیداهای مورد حمایت ائتلاف مردمی اصلاح طلبان
رئیس ائتلاف مردمی اصلاح طلبان کاندیداهای مورد حمایت این ائتلاف را برای دور دوم انتخابات در تهران و سایر شهرستان‌ها اعلام کرد.
اسامی این کاندیداها به شرح زیر است:

تهران:
1-مجید انصاری
2-اسحاق جهانگیری
3-سید محمد صدر
4-سید محمود دعایی
5-محمد اشرفی اصفهانی
6-سهیلا جلودار زاده
7-الیاس حضرتی
8-محمد قمی
9-علیرضا محجوب
10-الهه راستگو
11-محمد خوش چهره

تبریز:
هادی غفاری و محمد حسین لواسانی

میانه :
سید حسن هاشمی،

سراب:
مجید نصیر پور

سبزوار:
رمضانعلی سبحانی فر

قوچان:
هادی شوشتر
مشهد حسین آفریده

ایلام:
داریوش قنبری

رشت:
رمضانعلی صادق زاده

شیراز:
سید احمد رضا دستغیب و کریم زارع

شهرکرد :
نصر الله ترابی

لردگان :
جعفر علیپور

میاندواب و تکاب:
محمد علی میرزایی

زنجان:
جمشید انصاری

نوشهر چالوس:
انوشیروان محسنی

گرگان
عبد الحسین ناصری

یزد:
علی اکبر اولیا

خرم آباد :
ایرج عبدی

آبادان :
عبد الله کعبی

کرمانشاه :
جهانبخش امینی، فکوریان و بهزاد حاتم زاده
اعلام آمادگی زاکانی برای مناظره
علیرضا زاکانی رئیس هیات تحقیق و تفحص از آموزش عالی برای مناظره با عبدالله جاسبی رئیس دانشگاه آزاد اعلام آمادگی کرد.

علیرضا زاکانی عصر امروز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص تغییر و تحولات در مدیریت دانشگاه آزاد اظهار داشت: من به دانشگاه آزاد جوابیه داده‌ام اما در مورد تعیین ریاست این دانشگاه اقدام عملی انجام نداده‌ام.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حاضرید با آقای جاسبی مناظره کنید خاطرنشان کرد: اگر ایشان آمادگی داشته باشد بنده برای مناظره هیچ حرفی ندارم و آماده مناظره هستم.
جنتی:هر رای گلوله ای به قلب دشمن
امام جمعه تهران از مردم خواست در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی، با همان شور و شوق مرحله اول حضور داشته باشند.

احمد جنتی در خطبه‌ دوم نماز جمعه این هفته تهران با تبریک روز ارتش، از افتخار آفرینان ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع از اسلام و انقلاب و ایران تقدیر کرد.

وی با اشاره به توانمندی های ارتش در حراست از کشور بیان داشت: پیشرفت‌های عرصه دفاعی کشور مایه روشنی و امید مردم به نیروهای رزمنده و ارتش است.

امام جمعه موقت تهران خطاب به ارتش سلحشور گفت: هر چه دارید از اسلام و انقلاب و امام و رهبری است؛اینها از شما حمایت کردند و به شما رهنمود دادند و شما هم به نظام و فرماندهی کل قوا و مردم وفاداری خود را نشان دادید.

جنتی با یاداوری دلاورمردی ها و شهامت ارتش در 8 سال دفاع مقدس به آنان گفت:توکل به خدا را در خودتان تقویت کنید چرا که این مسئله موجب توانمندی شما خواهد بود.

امام جمعه موقت تهران خطاب به ارتشیان سلحشور تاکید کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران در آینده نه چندان دور از نظر مهارت و تجهیزات نظامی باید، مجهزتر و آزموده‌تر از همه نیروهای رزمی دنیا باشد تا کسی به فکر حمله به حریم جمهوری اسلامی نباشد.

جنتی ادامه داد: قدرتمندی ارتش جمهوری اسلامی باید در حدی باشد که از حریم اسلام و همه مسلمانان دنیا حمایت کند تا کسی حتی جرات نکند به فلسطین، عراق و افغانستان هجوم بیاورد.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه از حضور پرشور مردم در دور اول انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی تشکر کرد.
وی با اشاره به اهمیت حضور پرشور مردم در دور دوم انتخابات نیز تصریح کرد: مردم در مرحله دوم این انتخابات هم باید با همان شور و شوق حضور داشته باشند.

جنتی با تاکید مجدد بر اهمیت رأی دادن در انتخایات خطاب به مردم گفت: بدانید که با هر رای شما ،گلوله‌ای به قلب دشمن شکلیک می‌شود.
امام جمعه موقت تهران، حضور در پای صندوق های اخذ رأی را عبادت و عمل صالح توصیف کرد و افزود: رای دادن شما مردم که دشمن را ناراحت و عصبانی می‌کند حکم عمل صالح است و ثواب دارد.

خطیب نماز جمعه تهران همچنین به مردم گفت در انتخاب نمایندگان برای مجلس شورای اسلامی، دقت نظر داشته باشید تا افراد "اصلح" برگزیده شوند.
دبیر شورای نگهبان با تقبیح هرگونه تخلف انتخاباتی، به داوطلبان انتخابات هم متذکر شد که در رقابت انتخاباتی، اخلاق اسلامی و دینی را رعایت کنند.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش به فرا رسیدن سالگرد واقعه طبس (5 اردیبهشت)اشاره کرد و گفت: این از عنایت خداوند بود و هیچ کس باور نمی‌کرد که باد و خاک و شن، بر سر دشمنان ریخته شود و دشمن با ذلت و خواری عقب نشینی کند.

جنتی در ادامه با محکومیت ساخت فیلم ضد اسلامی توسط یک نماینده هلندی،بیان داشت: این کار یک نفر نیست،سیاستی احمقانه بر ضد اسلام است که از سوی آمریکا و اروپا نشات می‌گیرد، بحمدالله به ضرر خودشان تمام می‌شود.

خطیب نماز جمعه تهران از همه علمای اسلامی خواست در برابر شیطنت‌های دشمنان علیه مقدسات اسلام مقابله کنند و عکسل العمل‌ نشان دهند.

جنتی در ادامه با اشاره به وضعیت دلخراش مردم مسلمان عراق که تخت اشغال آمریکایی‌ها و هم پیمانانش قرار دارد،گفت: سرنوشت و آینده عراق نیازمند هوشیاری مردم و دولت این کشور است.همه اقوام و مذاهب عراقی بدانند که دشمن اصلی آنان اشغالگران هستند.
وی خواستار بسیج همه نیروهای عراقی علیه اشغالگران شد و بار دیگر تاکید کرد:کشت و کشتار داخلی عراق به نفع آمریکا است و نباید نیروهای داخلی این کشور چنین اجازه‌ای را به اشغالگران بدهند.
خطیب نماز جمعه تهران همچنین بر توقف هر چه سریع‌تر کشتار مردم عراق توسط اشغالگران شد.

جنتی با اشاره به نامگذاری امسال به اسم "نوآوری و شکوفایی" تاکید کرد: مخاطب "نوآوری" در میان مسئولان و مقامات و هر کسی که شانی دارد گسترده است و باید زمینه را برای شکوفایی خلاقیت ها بیش از پیش فراهم کنیم.
خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: متاسفانه پیگیری و اجرای هر چه بهتر این عناوین، متولی خاصی ندارد و باید برای آینده فکری کرد.

جنتی در آغاز خطبه دوم همچنین سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه و انفجار اخیر در شیراز را تسلیت گفت.
وی با تاکید بر ضرورت بررسی علل وقوع این انفجار،گفت: مطمئناً این اتفاق ناشی از سهل انگاری بوده که شبیه آن نیز در گذشته در مسجد ارک تهران رخ داد.

خطیب نماز جمعه تهران در خطبه اول این هفته نماز جمعه تهران به بحث و بررسی پیرامون سیره و سنت پیامبر عظیم الشان اسلام ، حضرت محمد(ص ) پرداخت.
وی با یاداوری محاصره شدن حضرت رسول (ص ) درشعب حضرت ابیطالب (ع ) در دره‌ای توسط قریش، گفت : طی سه سال زندگی سخت و پرمخاطره پیامبر(ص )، سرانجام به فرمان خداوند متعال ، رسول خدا از این وضعیت رهایی یافت .

جنتی ، در این زمینه ، فداکاری‌ها، ایثارگری‌ها و از خود گذشتگی‌های حضرت علی بن ابیطالب (ع ) و یاران او و رهایی حضرت رسول (ص ) از این وضع خطرناک را تشریح کرد و گفت: تمامی این اقدامات با خواست و اراده خدا صورت گرفت.
در هفته گذشته چه گذشت؟
هفته گذشته با خبر جنجالی تنش ایران و آمریکا در خلیج‌فارس آغاز شد.
احمدی‌نژاد در هفت روز گذشته، هفته بسیار فعال و پرکاری را پشت سر گذاشت. ادامه سفر استانی به مشهد و هشدار درباره تورم 70 درصدی در ادامه به تهران بازگشت؛ در جلسه هیأت دولت به دو وزیر خسته نباشید گفت؛ درباره حادثه شیراز متأثر شد؛ برای حفظ امنیت شیرین عبادی دستور داد؛ پسرش را داماد کرد؛ به قم رفت؛ بسیار تند در آنجا انتقاد کرد؛ پنجشنبه به تهران بازگشت و در رژه ارتش شرکت کرد و دوباره به قم بازگشت. راستی، نامه الهام درباره کناره‌گیری از دولت را هم دریافت کرد.

نمایندگان مجلس اما هفته بسیار شاد و مفرحی را پشت سر گذاشتند؛ یک روز دیر از خواب بیدار شدند و مجلس با تأخیر برگزار شد. حداد به نمایندگان گفت: فردا سر وقت بیایید، نمایندگان اما غیبت کردند و مجلس را تعطیل کردند، ولی نام نمایندگان دارای غیبت غیرموجه اعلام شد.

پرونده هسته‌ای ایران هم در هفته گذشته، دستخوش تحولاتی بود؛ از جمله متکی اعلام کرد که این بار ایران به اروپا بسته پیشنهادی داد، آقازاده برای دیدار با البرادعی به وین رفت، اما بدون دلایل خاص این دیدار لغو شد.

هفته گذشته، لاریجانی در مهمانی حداد عادل شرکت نکرد، ولی در سخنرانی احمد‌نژاد در قم شرکت کرد.

گذشته از خبرهای نامبرده، مهمترین خبر هفته گذشته انفجار در شیراز بود که البته یک کمیته برای بررسی این قضیه تشکیل شد. «تابناک» از علت اصلی حادثه و گرفتار شدن رسانه‌ها جنجال برخی خبر داد و شورای عالی امنیت ملی در اطلاعیه‌ای، علت اصلی این حادثه را اعلام کرد و همچنین رهبر انقلاب، وقوع این حادثه را تسلیت گفتند.

همچنین در این زمان، عارف دلایل انصراف از انتخابات را اعلام کرد؛ صحت انتخابات دور نخست در بیشتر حوزه‌ها تأیید شد؛ اصلاح‌طلبان نام خاتمی را از لوگوی خود حذف کردند و تبلیغات برای دور دوم انتخابات آغاز شد.

اعلام رای دادگاه تاجیک و واکنش ایران؛‌ نطق بسیار تند اعلمی در مجلس و اظهارات افروغ درباره فروختن مجلس توسط برخی اصولگرایان مجلس؛ انتقاد پورمحمدی و باهنر از تغییرات کابینه دولت؛ هدیه تولد 37 سالگی امارات؛ رفع توقیف روزنامه «روزگار» و پاسخ آیت‌الله مکارم به سروش از جمله اخبار سیاسی دیگر هفته گذشته بودند.
تبلیغات نامزدهای انتخابات در نماز جمعه خرم‌آباد به‌اوج خود رسید
تبلیغات انتخاباتی نامزدهای راه یافته به دور دوم مجلس هشتم در نماز جمعه شهر خرم‌آباد به اوج خود رسید.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا در نماز جمعه امروز خرم‌آباد برخی از نامزدها به همراه طرفداران خود در نماز پرشکوه جمعه حاضر شدند و تبلیغات گسترده‌ای در این زمینه انجام دادند.

برخی از طرفداران نیز در جلوی درب ورودی مصلی الغدیر خرم‌آباد به پخش زندگینامه و لوح فشرده تبلیغات نامزد مورد نظر خود مشغول بودند.

نامزدها نیز فرصت امروز را غنیمت شمرده و در کنار معرفی نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با حضور در نمازجمعه، در جلوی درب ورودی مصلی حاضر شده و با مردم حاضر گفت و گو کرده و برنامه‌های خود را ارایه کردند.

حضور جوانان و نوجوانان در میان تبلیغ‌کنندگان و پخش‌کنندگان بسته‌های تبلیغی پرشور بود.

برخی از نامزدها نیز با حضور جدی خود در زمان سخنرانی نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه جدید شهر خرم‌آباد، شیوه دیگری از تبلیغ خود را به نمایش گذاشتند.

پس از پایان نماز جمعه نیز خیابان‌های منتهی به مصلی‌الغدیر خرم‌آباد شاهد بسته‌های تبلیغی، لوح‌های فشرده تبلیغاتی، کارت‌ها و زندگینامه نامزدها بود.
حضور پروشور مردم در دور دوم انتخابات مجلس هشتم
دبیر کل جامعه روحانیت مبارز با قدردانی از مردم به خاطر حضور حماسی در دور نخست انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی از مردم خواست که در دور دوم انتخابات نیز حضوری جدی داشته باشند.

آیت الله محمد رضا مهدوی کنی روز پنج شنبه در گردهمایی ائمه جماعات استان تهران که مدرسه عالی شهید مطهری برگزار شد، افزود : به رغم برخی تنگناها و مشکلات، مردم در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی حضور قابل قبولی در پای صندوق‌های اخذ رای داشتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، وی با تقدیر از نقش ائمه جماعات برای تشویق مردم به حضور پرشور در عرصه انتخابات ، از آنان خواست تا همانند دور نخست انتخابات مردم را به حضور پرشور در انتخابات دعوت کنند.

آیت الله مهدوی کنی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در مرحله نخست انتخابات به فهرست ‪ ۳۰‬نفره اصولگرایان در تهران رای داده ام ، تصریح کرد : در مرحله دوم انتخابات نیز به فهرست ‪ ۱۱‬نفره نامزدهای جبهه متحد اصولگرایان رای خواهم داد.

وی از مردم تهران خواست در مرحله دوم انتخابات نیز به فهرست ‪ ۱۱‬نفره جبهه متحد اصولگرایان رای دهند تا شاهد شکل‌گیری مجلسی قوی و مقتدر باشیم .

دبیر کل جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد : البته این بدان معنا نیست که در بیرون از فهرست افراد توانمند و کارآمد تری وجود ندارد بلکه به خاطر حفظ وحدت و کسب آرای بیشتر و کرسی‌های مجلس توسط نمایندگان اصولگرا ، این تصمیم گرفته شده است .

دبیر کل جامعه روحانیت مبارز از مردم شهرستان‌هایی که انتخابات در آنها به مرحله دوم کشیده شد نیز خواست تا به نامزدهای اصولگرا رای دهند.
آزادی گزینش افراد در صحنه انتخابات ، ارمغان انقلاب اسلامی
رییس مجلس شورای اسلامی گفت : آزادی گزینش افراد در صحنه انتخابات برای رقم زدن آینده‌ای پر اقتدار، ارمغان انقلاب اسلامی برای ملت ایران محسوب می‌شود.

غلامعلی حداد عادل شامگاه پنج شنبه در جمع اعضای جبهه متحد اصولگرا و جمعی از ورزشکاران و فرهنگیان در مسجد فیروز آبادی شهرری اظهارداشت :
فراهم شدن بستر مطلوبی برای شرکت مردم درپای صندوق‌های رای و ارایه آراء دلخواهشان برای برگزیدن افراد منتخب ، یکی از دستاوردهای خطیر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است .

وی ادامه داد: ‪ ۱۰۲‬سال پیش ، مردم با برپایی قیام ، انقلاب مشروطه را به پیروزی رساندند و ثمره آن تشکیل مجلس بود اما این مجلس به دلیل گرفتارشدن در چنگال دیکتاتوری رضاخان ، نتوانست بیش از ‪ ۱۴‬سال تداوم داشته باشد.

وی افزود: بعد از شکل‌گیری ریشه‌های درخت تنومند انقلاب اسلامی ، پایه‌های تاسیس مجلسی قوی و محکم که نشان از رهبری مقتدرانه امام راحل و به برکت خون شهداء است ، تقویت شد و در شرایط کنونی ، برخورداری از مجلسی کارآمد ، مساله‌ای ارزشمند و قابل توجه به ویژه در عرصه بین‌الملل است .

او ادامه داد: در مقایسه برگزاری انتخابات فعلی و گذشته باید این نکته را متذکر شد که مردم می‌توانند به نامزدهایی که از جنس خود و درد آشنا هستند و اندیشه هایشان در گرو بهبود وضعیت کشور در تمامی زمینه‌ها است ، رای دهند.

وی گفت : داشتن حق رای مستقل برای تعیین سرنوشت کشور نیز ثمره انقلاب و نشانه استحکام اعتقاد مردم به افکار خمینی کبیر(ره ) و پیروی از ولایت فقیه است .

وی اظهارکرد: پیوند عمیق میان دین و سیاست در ولایت فقیه گنجانده شده و این مساله انقلاب ما را از سایر کشورهای دنیا، متمایز کرده است .

او تصریح کرد: امام خمینی (ره ) هم بر ارج نهادن به ولایت فقیه از سوی ملت تاکید داشتند و بر این باور بودند که حراست صحیح از آن ، مانع از وارد آمدن آسیب‌های جدی به میهن می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی در ارتباط با خصوصیات واژه اصولگرایی در جامعه ، خاطر نشان کرد: یکی از ویژگی‌های افراد اصولگرا، بیگانه ستیزی است و در راس این امر آمریکا در تلاش است تا منافع ایران را تخریب کند.

حدادعادل افزود: اصولگراها اصرار بر حفظ استقلال و حقوق کشور دارند و با پافشاری‌ها توانستند، انرژی هسته‌ای را به ملت بازگردانند.

وی از مردم خواست تا حضور در دور دوم مرحله هشتم انتخابات مجلس شورای اسلامی درششم اردیبهشت ماه جاری را امری جدی تلقی کنند و با آراء کوبنده خود، رعب و وحشت را در دل دشمنان ایجاد کنند.

وی در رابطه با شهرری ، ادامه داد: همجواری شهرری با پایتخت و حضور بقعه متبرکه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع )، برکتی بسیار بزرگ است .

حدادعادل اضافه کرد: این منطقه ، نیازمند تزریق امکانات برای پیشرفت و قرار گرفتن در مسیر رشد است .

در این جلسه ، جمعی از نمایندگان منتخب مردم تهران در مجلس هشتم شورای اسلامی حضورداشتند.
پدیده بی‌سابقه در کارنامه مجلس هفتم
روز گذشته، مجلس هفتم، شاهد پدید‌ه‌ای بود که در تاریخ مجالس پس از انقلاب اسلامی، سابقه نداشته است.

روز گذشته، به حد نصاب نرسیدن شمار نمایندگان مجلس،‌ باعث شد تا مجلس از تشکیل جلسه صحن حتی با تأخیر بازماند.

حمیدرضا حاج بابایی، ‌عضو هیأت رئیسه مجلس هفتم گفت: روز گذشته، در حالی که پنج نفر از حد نصاب نمایندگان کمتر بود و با وجود حضور 189 نماینده، جلسه‌ مجلس تشکیل نشد.
وی با اشاره به این که تعدای از نمایندگان از پیش مرخصی گرفته بودند و برخی نیز در مأموریت بودند، ‌افزود: 22 نفر از نمایندگان در جلسه دیروز غیبت کردند که با توجه به قوانین مجلس، ‌انتشار نام آنان، ‌شدیدترین برخوردی است که می‌توانسته با غایبان انجام شود.

این در حالی است که مجید انصاری، ‌نماینده پیشین و ادوار مجلس شورای اسلامی در این باره گفته است: در دوره نخست مجلس شورای اسلامی؛‌یعنی در اوج درگیری‌های داخلی و ترور شخصیت‌‌های انقلاب، هیچ گاه مجلس به خاطر حضور نیافتن نمایندگان تعطیل نشد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: حتی پس از واقعه هفتم تیر نیز برخی از جانبازان، در حالی که روی برانکارد بودند، با سر و صورت باندپیچی شده در جلسه مجلس شرکت کردند تا مجلس از حد نصاب خود نیفتد.

نماینده مجلس پنجم و ششم در ادامه افزود: در زمان جنگ با تدبیر هیأت رئیسه، نمایندگان به گونه‌ای در جبهه‌ها حاضر ‌شدند که مجلس حتی یک روز هم از حد نصاب نیفتاد.
وی افزود: در مجلس پنجم هم پس از آبستراکسیون با درایت آقای ناطق نوری، ‌مجلس تنها دقایقی از حد نصاب افتاد، ‌ولی با اعتراض نمایندگان و تغییر دستور کار مجلس،‌ نمایندگان به صحن علنی بازگشتند.

حتی هنگام تحصن عده‌‌ای از نمایندگان ششم، به گونه‌ای برنامه‌ریزی شد تا مجلس از رسمیت نیفتد و در همان زمان، ‌قوانین بسیاری از جمله قانون بودجه سال 83 بررسی و تصویب شد.
اسحاق جهانگیری، نماینده دوره‌‌های دوم و سوم نیز با اظهار شگفتی از تعطیلی دیروز مجلس گفت: در زمان جنگ به خاطر پایبندی نمایندگان به اصول و ارزش‌ها، هر جور که بود، در صحن علنی مجلس حاضر می‌شدند و جلسات با کمترین تأخیر تشکیل می‌شد.

علی یعقوبی،‌ نماینده مجلس پنجم با تقبیح حضور نیافتن نمایندگان گفت: گاه اتفاق می‌افتد که به علت تأخیر عده‌ای از نمایندگان، جلسات با تأخیر برگزار شود و حتی دو بار هم جلسات به خاطر آبستراکسیون با وقفه روبه‌رو شد، ‌ولی هیچ‌گاه این گونه نبود که به خاطر حضور نیافتن نمایندگان، ‌مجلس تشکیل جلسه ندهد.

وی در پایان خاطرنشان می‌‌کند: با توجه به سخنان حاجی بابایی،‌ بیش از شصت نفر از نمایندگان در روز گذشته، در مرخصی یا مأموریت بوده‌اند؛ امری که خود زمینه‌ساز تشکیل نشدن جلسه علنی مجلس شورای اسلامی شد.

بنا بر گزارش خبرنگار «تابناک»، گویا مجلس شورای اسلامی در ادوار خود، تنها در دو روز آن هم در روزهای یکشنبه نتواسته تشکیل جلسه دهد که نمایندگان به علت بارش برف سنگین در حوزه‌های انتخابیه خود مانده و قادر به آمدن به تهران و حضور در مجلس نبوده‌‌اند.

حضور نیافتن شصت تن از نمایندگان مجلس در حالی است که روز گذشته آن، یعنی سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی توانسته بود جلسه علنی خود را با تأخیر برگزار کند؛‌ بنابراین، نمایندگان در تهران حضور داشته‌اند و از سوی دیگر، کشور با مشکلات راه‌وترابری مانند بسته شدن را‌ه‌ها و جاده‌ها روبه‌رو نبوده تا نمایندگان نتوانند در تهران و مجلس حضور یابند.

بنا بر آیین‌نامه داخلی مجلس، هیأت رئیسه مسئول حضور و غیاب و دادن مرخصی و مأموریت به نمایندگان است
چگونه انتخاب کنیم ؟
مردم پاسخ برخی از پرسش ها را برای آرامش وجدان و اطمینان قلبی خود می خواهند و نه برای استفاده در بحث ها و جدال های سیاسی. «چگونه انتخاب کنیم؟» یکی از آن نوع پرسش هاست که یافتن پاسخی اطمینان بخش برای آن، اصلی ترین دغدغه این روزهای مردم است. مردم می خواهند از میان انبوه نام ها و نشانه ها و تابلوها و شعارها که بر در و دیوارها نقش بسته، راهی به سوی واقعیت ها بگشایند و نامزدهای مورد علاقه خود را بیرون از شعارهای پرآب و رنگ، شناسایی کرده و به عنوان نماینده خویش راهی مجلس کنند. آنچه روی تابلوها برای معرفی نامزدها نوشته شده است، همه- و تقریباً بدون استثناء- جذاب و دلنشین است و از صلاحیت، کارآمدی، تقوی، مردم دوستی، تعهد، تخصص و... نامزدهای معرفی شده حکایت می کند و بدیهی است که در نگاه اول، این تابلوها می توانند گیج کننده باشند و از شما چه پنهان که برخی از آنها برای گیج کردن مخاطبان تهیه شده اند! و اما، از میان این چند «افق» که احزاب و گروه های مختلف با مهارت پیش روی مردم گشوده اند چگونه می توان «آب» را از «سراب» تشخیص داد، تا کسانی در پی آب به سوی سراب نروند؟ پرسش اصلی این روزها که در صدر نوشته حاضر به آن اشاره شد دقیقاً در همین نقطه پاسخ می جوید... چگونه؟!
1-در تابلوی گروه ها و فهرست انتخاباتی آنها نام افرادی دیده می شود که با خصوصیات ارزشمندی نظیر تقوی، کارآمدی، تعهد و... از آنان یاد شده است ولی این تصویر با سابقه ای که از آنها در دست است همخوانی ندارد و این نکته در دو بخش قابل ارزیابی است؛ سوابق شخصی و سوابق گروهی و حزبی.
الف: در حالت اول، سوابقی از نامزد معرفی شده در دست است که با آنچه گروه ها در معرفی او اعلام کرده اند تناقض آشکار دارد، مثلا؛ او را مردم دوست معرفی کرده اند ولی سابقه وی نشان می دهد که در مسئولیت های قبلی خود- نظیر نمایندگی مجلس- نه فقط نسبت به دغدغه های مردم بی تفاوت بوده است بلکه آنها را به تمسخر هم گرفته است. و یا از او به عنوان دوستدار ایران و ایرانی یاد شده است، اما با مراجعه به سوابق او معلوم می شود که فی المثل در اوج کینه توزی دشمنان بیرونی علیه ایران و ایرانی- نظیر چالش هسته ای- با دشمنان مردم همخوانی داشته است. یا از وفاداری به آرمان شهدا دم می زند اما، با شعار اراذل و اوباش که «توپ تانک بسیجی دیگر اثر ندارد» ! و یا این ادعا که «بسیجیان و رزمندگان خشونت طلب بوده اند» و ... برخوردی نداشته است. از پایبندی به اسلام سخن می گوید ولی در مقابل اهانت به پیامبر اعظم(ص) و ائمه اطهار(ع) ساکت نشسته است و...
بدیهی است که افرادی با این سابقه شایستگی نمایندگی مجلس را ندارند.
ب: حالت دوم آن است که نامزد معرفی شده، شخصاً سوابق سوئی نظیر آنچه در بند الف آمده است ندارد ولی با افراد، گروهها و احزابی که دارای سوابق سوء یاد شده هستند همراه است و در جرگه آنان قرار دارد و یا نسبت به عملکرد و مواضع آنها نه فقط حساسیتی نشان نداده بلکه تلویحاً یا به تصریح از این عملکرد سوء حمایت نیز کرده است.
اینگونه افراد نیز نمی توانند برای حضور در خانه ملت شایستگی داشته باشند.
2-امام راحل ما (ره) با ارائه فرمولی منطقی و گره گشا می فرمودند «میزان حال فعلی افراد است» کاربرد این فرمول درباره کسانی است که سابقه سویی ندارند و در گذشته از افراد وفادار به اسلام، انقلاب، نظام و مردم بوده اند ولی بعدها به هر علت- از جمله آلودگی به چرب و شیرین دنیا- تغییر هویت داده اند. مثلاً در گذشته از یاران امام(ره) بوده اند و سابقه قابل قبولی در مبارزه با حاکمیت سرمایه و مرفهان بی درد داشته اند اما، امروزه تغییر روش و منش داده اند. زندگی اشرافی دارند، با مرفهین بی درد فالوده می خورند، برخی از نظرات امام راحل(ره) را نادیده می گیرند، نسبت به جنگ فقر و غنا حساسیتی ندارند و بعضاً با گروهی که در بند اول این نوشته آمده است، ائتلاف سیاسی داشته و دارند.
3- حمایت بیگانگان و دشمنان تابلودار مردم ایران از یک گروه و جریان سیاسی دلیل روشنی برای هویت تاریک آنهاست. این روزها گروه های مورد حمایت بیگانگان ادعا می کنند که حمایت آمریکا و اسرائیل از آنها با هدف بدنام کردن آنان صورت گرفته است که در این باره مقایسه میان مواضع و عملکرد این گروه ها با مواضع و عملکرد آمریکا و متحدانش می تواند فرمول تعیین کننده ای باشد. با این توضیح که اگر مواضع و عملکرد آنان با مواضع و عملکرد دشمنان نه یک بار و دو بار و سه بار و... بلکه در بسیاری از موارد همخوانی و یکسانی وجود داشته باشد بدیهی است که باید گروه های حمایت شده را در خط بیگانگان و یا فاقد حساسیت نسبت به آن در فهرست دشمنان مردم تلقی کرد و متاسفانه این همخوانی و همراهی در مورد برخی گروه ها دیده شده است.
4- و اما... در سوی دیگر این میدان، حضور چند تابلو و فهرست انتخاباتی که از سوی افراد و گروههای وفادار به انقلاب و مردم ارائه شده نیز می تواند در میان مردمی که قاعدتاً طرفدار ارزش های اصیل انقلاب هستند، کمی تا قسمتی سردرگمی پدید آورد. مخصوصاً آن که این دو یا سه فهرست، نام ها و تابلوهای تقریباً مشابهی دارند و برخی از نامزدها نیز در میان آنها مشترک هستند. برای عبور از این سردرگمی احتمالی می توان به چند کلید راهگشا و راهکار موثر مراجعه کرد؛
الف: اگرچه فهرست های مورد اشاره تشابه قابل توجهی با یکدیگر دارند ولی براساس یک فرمول منطقی باید فهرست و لیستی ملاک و معیار انتخاب باشد که اکثریت قریب به اتفاق گروههای وفادار به اسلام و انقلاب آن را تهیه و ارائه کرده اند چرا که برای تهیه این فهرست، تقریباً تمامی جریانات ارزشی با سلیقه های متفاوت گردهم آمده و بعد از چندماه بررسی و رایزنی با یکدیگر و مصاحبه با افرادی که برای مجلس هشتم نامزد شده بودند، تعدادی از آنها را برگزیده و معرفی کرده اند بنابراین بدیهی است که این لیست در مقایسه با لیست های مشابه آن از قوت و استحکام بیشتری برخوردار است.
ب: در میان فهرست هایی که از سوی جریانات ارزشی ارائه شده است، فهرستی که تمام نامزدهای آن از میان افراد متعهد و انقلابی انتخاب شده اند نسبت به فهرستی که علاوه بر نامزدهای متعهد و انقلابی، تعدادی از نامزدهای بیرون از این حلقه را نیز در خود جای داده است، برتری بیشتری داشته و قابل اطمینان تر است.
در همین نقطه باید به حضور نام این افراد در فهرست انتخاباتی برخی از گروهها و احزاب بیرون از حلقه جریانات ارزشی نیز اشاره کرد که نشانه حمایت احزاب یاد شده از این نامزدهاست و می تواند به طورطبیعی شبهه انگیز باشد. چرا که برخی از احزاب حامی نامزدهای یاد شده، سابقه قابل قبولی در دفاع از ارزش های انقلاب و همراهی با دغدغه های مردم ندارند.
ج:تاکنون اصلی ترین و شناخته شده ترین شخصیت های جریانات ارزشی با صدور بیانیه های جداگانه و یا در مصاحبه های خویش تاکید کرده اند که فقط از لیست اصلی حمایت می کنند بی آن که ارزشی بودن بقیه فهرست ها را نفی کنند. و این نکته نیز شاخص و معیار اطمینان آوری برای انتخاب خواهد بود.
5-با وجود نکاتی که درباره برتری فهرست اصلی جریانات ارزشی و انقلابی نسبت به فهرست های مشابه مطرح شد، نباید از این نکته نیز غافل بود که فهرست دوم چند تن از افراد ارزشمند، کارآمد و متعهد را درخود جای داده است که نام آنها به هر دلیل- و احتمالا به علت فرمول گزینش نامزدها- در فهرست اصلی جریانات ارزشی دیده نمی شود و از سوی دیگر می توان حدس زد که افرادی از نامزدهای فهرست اصلی نیز به هر دلیل و علتی مورد علاقه و توجه مردم علاقمند به این فهرست نباشند برای این طیف از رأی دهندگان شاید بهترین گزینه آن باشد که فهرست اصلی را ملاک و مبنا قرار دهند و جای-حداکثر 3 نامزد- از نامزدهای این فهرست را که نمی پسندند با نامزدهای ارزشمند فهرست دوم که نام آنها در فهرست اول نیامده است عوض کنند.
6-و بالاخره باید به این نکته با اهمیت توجه داشت که کلیه نامزدهای تأییدصلاحیت شده از هر گروه و جناح سیاسی، افرادی «صالح» هستند و تلاش مردم در انتخابات برای گزینش «اصلح» از میان صالحان است. از این روی هر یک از جریانات سیاسی کشور که اکثریت مجلس هشتم را در اختیار داشته باشند و نتیجه انتخابات هرچه باشد، پیروزی بزرگی برای اسلام، انقلاب و مردم تلقی می شود و صد البته نمایندگان مجلس هشتم از هرجناحی که باشند، نماینده همه مردم ایران و قابل احترام برای همه خواهند بود.
حسین شریعتمداری
مهدوی کنی:در دور دوم انتخابات به نامزدهای جبهه متحد رأی می‌دهم
محمد رضا مهدوی کنی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز صبح امروز پنج شنبه در نشست ائمه جماعات استان تهران اظهار داشت: در قرآن دعوت، هدایت، ارشاد و کلمات دیگری موجود می‌باشد ولیکن کلمه تبلیغ در این میان رساتر است.
وی ادامه داد: تبلیغ یعنی رساندن چیزی به مرحله بلوغ است که در نهایت کمال می‌باشد و قرآن در موضوع ولایت و امامت نیز کلمه تبلیغ را ذکر می‌کند.
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران گفت: پیامبر درباره ولایت بارها سخن گفته‌اند و تبلیغ مشکلاتی دارد و تفهیم رسالت نوعی معارضه با افکار دیگران است، پیامبر وظیفه‌اش تبلیغ بود روحانیون هم در این رابطه وظیفه دارند و مردم از روحانیت توقع و انتظار دارند.
وی ادامه داد: کسی که از بیان حقیقت نترسد خدا او را کمک می‌کند و کسانی که در این راه کوشا بوده‌اند خداوند آنها را کمک کرده است، این کوشش ها همواره با گذشت و ایثار همراه بوده است.
مهدوی کنی با بیا این مطلب که امروز گرچه مشکلات مادی جدی است، ولیکن وظیفه اصلی روحانیون حفظ فرهنگ جامعه می‌باشد، گفت: اگر فرهنگ درست شود، بسیاری از مشکلات مردم حل خواهد شد و دلیل بسیاری از گرانی‌ها بی فرهنگی مردم است و مردم به زیاده طلبی عادت کرده‌اند.
وی تأکید کرد: ماییم که باید مردم را تربیت کنیم که از زیاده طلبی دست بردارند و این مقدار هم تقصیرها گردن ما روحانیون است، نباید برای تبرئه خود تقصیر را به گردن دیگران بیندازیم.
دبیرکل جامعه روحانیت با اشاره به اینکه بیش از سابق در رسانه‌ها بحث‌های دینی داریم، گفت: مسئله تربیت و تبلیغ غیر از گفتار است و آن رساندن مردم به مرحله بلوغ است و این موضوع با علم و گذشت تحقق می‌یابد.
مهدوی کنی تصریح کرد: در ملاقات با احمدی نژاد گفتم روحانیت را نباید ابزار فرض کرد جامعه روحانیت با آن رژیم مبارزه می‌کرد و بعد از انقلاب هم با فساد مبارزه می‌کند و شما از ما توقع نداشته باشید که روحانیت مداح کسی باشد.
وی تأکید کرد: در عین حال که دولت را نباید تضعیف کرد نباید چشم‌ها را روی هم گذاشت و گفت همه چیز خوب است.
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز افزود: حضور مردم در انتخابات با وجود تمام مشکلات خوب بود، در انتخابات مصلحت نظام باید رعایت شود، گاهی انسان ناگزیر است اصراری به انتخاب اصلح نداشته باشد، بنده در انتخابات‌ تهران در هیچ دفعه بطور کامل به یک لیست رأی نمی‌دادم ولیکن در این دوره گفتم به لیست جبهه متحد رأی می‌دهم بخاطر اینکه با وجود افراد اصلح در بیرون لیست جبهه متحد معلوم نبود چند نفری که ما به آنها خارج از لیست رأی می‌دهیم آیا افراد اصلح وارد می‌شوند یا خیر، به همین دلیل به لیست جبهه متحد اصولگرایان کامل رأی دادم.
وی تصریح کرد: من پیشنهادم این است اگر می‌خواهید مجلس بهتری داشته باشید در مرحله دوم انتخابات در تهران به 11 نفر کاندیدای جبهه متحد اصولگرایان و در شهرستان‌ها به نامزدهای اصولگرا رأی دهید.
صحت انتخابات 17 حوزه انتخابیه تایید شد
عباسعلی کدخدایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اعلام کرد که در جلسه اخیر اعضای شورای نگهبان پس از بررسی‌های لازم صحت انتخابات 17 حوزه انتخابیه دیگر مورد تایید قرار گرفت.
سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر هشتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اسلامی 17 حوزه انتخابیه را به شرح زیر اعلام کرد.

-لامرد و مهر
-اندیمشک
-بروجن
-گناباد
-خواف و رشتخوار
-ملکان
-اسلام‌آباد غرب
-لنجان
-نطنز و قمصر
-تربت جام و تایباد
-فیروزآباد
-سروستان
-ممسنی
-مریوان و سروآباد
-مسجدسلیمان و لالی
-ایلام، ایوان، مهران و شیروان چرداول
-بم
بنا به اعلام کدخدایی تایید صحت انتخابات حوزه انتخابیه ایلام، ایوان، مهران و شیروان چرداول پس از ابطال کل آرا 7 صندوق صورت گرفت.
سخنگوی شورای نگهبان متذکر شد که صحت انتخابات حوزه انتخابیه بم پس از ابطال تعدادی از صندوق های رای این حوزه مورد تائید قرار گرفت.
تعداد حوزه‌های انتخابیه مرحله دوم به ‪۵۴‬حوزه افزایش یافت
رییس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور گفت : با توجه به ابطال آرای نفر دوم منتخب حوزه انتخابیه زابل از سوی شورای نگهبان ،انتخابات در این حوزه نیز به دور دوم کشیده شد و تعداد حوزه‌های انتخابیه مرحله دوم از ‪۵۳‬به ‪۵۴‬حوزه افزایش یافت .


حجت‌الاسلام و المسلمین محمد حسین موسی پور روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ستاد خبری ایرنا افزود : با توجه به ابطال آرای منتخب دوم زابل از سوی شورای نگهبان تعداد نمایندگانی که در مرحله دوم به مجلس راه خواهند یافت از ‪ ۸۱‬نفر به ‪ ۸۲‬نفر افزایش یافت .

موسی پور خاطرنشان کرد: از بامداد امروز ستادهای انتخاباتی همه نامزدهایی که انتخابات در حوزه‌های آنان به مرحله دوم کشیده شده بود فعالیت‌های تبلیغاتی خود را آغاز کردند.

رییس ستاد مرکزی بازرسی انتخابات کشور تاکید کرد : فعالیت تبلیغاتی داوطلبان نمایندگی، روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه جاری ممنوع خواهد بود و از ساعت ‪ ۸‬صبح روز ششم اردیبهشت ماه کار رای‌گیری در حدود ‪ ۱۸‬هزار و ‪ ۳۰۰‬شعبه اخذ رای در سراسر کشور آغاز می‌شود.

موسی پور تاکید کرد که مرحله دوم انتخابات در ‪ ۲۱‬استان و ‪ ۵۴‬حوزه انتخابیه برگزار می‌شود و ‪ ۱۶۴‬نفر برای کسب ‪ ۸۲‬کرسی نمایندگی با هم به رقابت می‌پردازنند.‬
لیست جبهه متحد اصولگرایان در دور دوم انتخابات تبریز مشخص شد
تراب محمدی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در تبریز افزود: در دور دوم انتخابات، سید محمدرضا تاج الدینی، محمدحسین فرهنگی، عشرت شایق، رضا رحمانی و شکور اکبرنژاد 5 کاندیدای جبهه متحد اصولگرایان در حوزه انتخابیه تبریز ، اسکو و آذرشهر می باشند.
وی در خصوص معیارهای انتخاب این نامزدها گفت: تمامی این کاندیداها در دور اول نیز برای حضور در لیست جبهه متحد اصولگرایان فرم تکمیل کرده بودند.
محمدی ادامه داد: در اصولگرا بودن این نفرات هیچ شکی نیست، ولی در دور اول به دلیل کثرت کاندیداهای اصولگرا دو نفر از این پنج نفر در لیست دور اول قرار نگرفته بودند که پس از مشاوره با صاحبنظران اصولگرا دو نفر دیگر به سه نفر باقیمانده از لیست دور اول جبهه ملحق شد.
دبیر اجرایی جبهه متحد اصولگرایان استان آذربایجان شرقی همچنین تاکید کرد: لیست انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان بدون پسوند و پیشوند ارائه می شود به همین دلیل از فرماندار تبریز و مسئولان برگزاری انتخابات انتظار داریم تا با ارائه کنندگان لیست های جعلی که به نام جبهه متحد اصولگرایان با پسوند و پیشوند ارائه لیست می کنند، برخوردار کند.
وی تصریح کرد: شکایتی نیز در این خصوص به مقامات ذیصلاح ارائه شده است که امیدواریم تا برگزاری دور دوم رسیدگی شود.
محمدی این نوع رفتارها را در راستای حفظ انسجام و وحدت جبهه متحد اصولگرایان ندانست و اظهار داشت: رفتارهای این چنینی وحدت گروه‌های اصولگرا را خدشه‌دار می کند.
وی در خصوص استراتژی جبهه متحد اصولگرایان در دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: تمامی فعالیت های جبهه متحد اصولگرایی مبتنی بر حضور حداکثری مردم بوده و تمام فعالیت های تبلیغاتی و برنامه‌ریزی‌های این جبهه بر مبنای حضوری قدرتمند و جدی در صحنه انتخابات تدوین شده است.
دبیر اجرایی جبهه متحد اصولگرایان استان آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: در دوم اول انتخابات مجلس شورای اسلامی 6 نفر از نامزدهای لیست انتخاباتی جبهه متحد اصولگریان آذربایجان شرقی به مجلس راه یافته‌اند و 10 نفر نیز در دوم حضور دارند.
وی همچنین تاکید کرد: حضور پرشور مردم در دور اول انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی و اعتمادی که به نامزدهای جبهه متحد، اصولگرایان نشان دادند، سبب شد تا نمایندگان اصولگرا با رای بالایی وارد ساختمان بهارستان شوند.
محمدی در خصوص ارائه لیست در سایر شهرستان های استان نیز خاطر نشان کرد:در شهرستان های بستان آباد ، اهر، شبستر ، میانه و سراب نیز رایزنی های لازم با افراد مطرح در حال انجام است که امیدواریم در این شهرستان ها نیز جبهه متحد اصولگرایان لیست مستقلی ارائه دهد.
چاپ و الصاق هرگونه عکس در تبلیغات انتخاباتی ممنوع است
وزارت کشور با اعلام اینکه تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مرحله دوم انتخابات مجلس از بامداد فردا پنجشنبه آغاز می شود تاکید کرد: چاپ و الصاق هرگونه عکس در تبلیغات انتخاباتی از سوی نامزدها ممنوع است.

رقابتهای انتخاباتی نامزدهایی که به دور دوم راه یافته اند از اولین دقایق بامداد فردا پنجشنبه 29 فروردین ماه آغاز و در ساعت 8 صبح روز پنجشنبه 5 اردیبهشت ماه پایان می یابد.

قانون تبلیغات در دور دوم مانند دور اول انتخابات بوده و چاپ و الصاق هرگونه عکس ممنوع می باشد. چاپ عکس داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی منحصر به زندگینامه، جزوه و بروشورهای تبلیغاتی در قطع حداکثر 15 در10 سانتیمتر می باشد و تولید و چاپ هرگونه اقلام تبلیغاتی در اندازه بیش از 20 در15 سانتی متر ممنوع است.

دست اندرکاران چاپ و نشر مجاز به تولید و چاپ اقلام تبلیغاتی خارج از اندازه مصرح در قانون نمی باشند.

مرحله دوم انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه ششم اردیبهشت ماه برگزار می شود. در دور دوم انتخابات 162 نماینده برای تصدی 81 کرسی باقیمانده به رقابت می پردازند.
علل حضور ناموفق ورزشی ها در انتخابات مجلس
بیشتر چهره های ورزشی در انتخابات مجلس هشتم به قول خودشان اوت شدند .بدون تعارف باید گفت که این مسئله سبب خوشحالی بسیاری از مردم و حتی جامعه ورزش کشور شد.
بیشتر نامزدهای ورزشی فاقد برنامه مشخصی برای حل مسایل و مشکلات جامعه بودند مثلا کشتی گیری که سابقه قهرمانی جهان را دارد می گوید مردم ما را می شناسند و به اعتماد دارند ..این قهرمان از برنامه کاربردی خود برای حل مشکل مردم سخنی نمی گوید یا مدیر ورزشی تیم مشهور می گوید برنامه های خوبی برای حل مشکل جوانان دارم !!
برخی دوستان ورزشی با عنوان مستقل و غیر سیاسی وارد انتخابات شدند ؟ اگرچه عموما معنی مستقل در عالم سیاست به درستی درک نمی شود، اما نامزد شدن برای حضور در انتخابات یک فعل سیاسی است و اصولا یک فرد مستقل بدون پشتوانه جناحی و حزبی ، به تنهایی در مجلس چه می تواند بکند ؟ این شعار ها در نظر مردم تکراری شده بود
شهرت پدیده جالبی است و کسانی که به نوعی به آن می رسند دچار تصورات جالبی می شوند، به روسای سازمان تربیت بدنی در سال های گذشته نگاه کنید هاشمی طبا ، مهر علیزاده ...واقعا تصورمی کردند به خاطر مشهورشدنشان به مدد ورزش می توانند در عرصه انتخابات ریاست جمهوری هم حرفی برای گفتن داشته باشند ... بیشتر نامزدهای ورزشی بااین خیال که شهرت آن ها راهی است بسوی مجلس وارد انتخابات شدند
البته راه نیافتن ورزشی ها به مجلس سبب خوشحالی است چرا که سبب جلوگیری از برخی وارونگی های اجتماعی است که باعث می شود نخبگان به مراکز مهم تصمیم گیری راهی نداشته باشند .
بررسی تاثیر حضور چهره های ورزشی در مراکز سیاسی بد نیست و می تواند دستمایه یک تحقیق خوب باشد به عنوان مثال اگر در شورای شهر تهران بررسی شود که ظرف ششماه گذشته چهر های ورزشی راه یافته تا چه اندازه در مسایل مختلف فقط اظهارنظر کرده اندتقریبا چیز موثری نمی توان یافت یا نمایندگان قبلی و فعلی که بااستفاده ازشهرتشان به مجلس و یا شورای شهر رفته اند عموما در طول دوره خود مشغول اخذ پست های مدیریتی در شهرداری و یا دولت برای دوستان خود بوده اند که بعضا هم به آن ها بذل و بخشش می شود.
البته در نظامهای حزبی پیشرفته حضور چهرهای ورزشی در انتخابات بخشی از برنامه احزاب است که درنهایت حزب همه گونه حمایت را از آنها وبرنامه هایشان دارد لیکن انتخاب از میان آن ها آگاهانه و با هوشیاری صورت می گیرد نه بر اساس تعداد مدال ها.

چشم‌انداز وضع اصلاح طلبان در دور دوم انتخابات

در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی اصلاح طلبان به شدت به اوضاع سیاسی روز توجه داشته و وقایع را کنترل می نمایند. با توجه به اینکه در دور دوم انتخابات، میزان مشارکت شهروندان کاهش می‌یابد، نیروهای اصلاح‌طلب به تلاش دوچندانی برای وارد ساختن نامزدهای خود در تهران و شهرستان‌ها به مجلس نیاز دارند. طبق نتایج به دست آمده از دور اول انتخابات، از 70 کرسی که تکلیف آنها در دور دوم مشخص خواهد شد، در 6 کرسی قطعا نامزدهای اصلاح‌طلب راهی مجلس خواهند شد چرا که در این حوزه‌های انتخابیه، همه راهیافتگان به دور دوم از نامزدها و چهره‌های اصلاح‌طلب هستند. در 14 کرسی دیگر نامزدهای اصلاح‌طلب با چهره‌های مستقل و در 8 کرسی با نامزدهای جناح راست رقابت خواهند کرد. در 42 کرسی دیگر، اصلاح‌طلبان حضور ندارند و رقابت یا بین مستقل‌ها و اصولگرایان، یا بین خود اصولگرایان یا بین اصولگرایان و مستقل‌ها جریان خواهد داشت. بر این اساس، از هم اکنون اصلاح‌طلبان به فراکسیونی 60 نفره در مجلس هشتم (متشکل از 34 منتخب رسمی فهرست، 20 منتخب غیررسمی و 6 کرسی قطعی در دور دوم) دست یافته‌اند و در صورت پیروزی در همه کرسی‌های مانده در شهرستان‌ها، در بهترین حالت تعداد اعضای این فراکسیون به 88 تن خواهد رسید. ضمن آنکه به نظر می‌رسد راهیابی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان از تهران به مجلس برای هدایت و مدیریت این فراکسیون با توجه به شرایط سیاسی پیش رو ضروری باشد و همین مسئله، دور دوم انتخابات را به‌ویژه در تهران برای اصلاح‌طلبان تعیین‌کننده ساخته است
اختلاف در اصلاح طلبان بر سر ریاست فراکسیون اقلیت
پس از تشکیل جلسه چند روز گذشته حدادعادل با منتخبان مجلس هشتم، اصلاح طلبان اقلیت مجلس هشتم نیز طی جلسه ای اقدام به تشکیل فراکسیون اقلیت مجلس هشتم کردند.

به گزارش رجانیوز به نقل از جهان، این جلسه با حضور 40 تن از منتخبان اصلاح طلب مجلس آتی و به ریاست هاشمیان نماینده رفسنجان برگزار شد.

این در حالی است که برای تعیین رییس این فراکسیون تلاش هایی انجام شده، چنان که کریمیان نماینده کرمان، هاشمیان نماینده رفسنجان و محمد رضا تابش رییس فعلی فراکسیون اقلیت، هر کدام از سوی برخی نمایندگان برای ریاست فراکسیون حمایت می شوند.

در عین حال مجید انصاری که تکلیف حضور وی در دور دوم انتخابات مشخص خواهد شد رایزنی های ی را انجام داده تا بحث ها و انتخاب ریاست فراکسیون به پس از دور دوم انتخابات موکول شود.

جزئیات تخلفات گسترده انتخاباتی در حوزه مسجدسلیمان


گستردگی تخلفات صورت گرفته در حوزه انتخابیه مسجد سلیمان در طول تاریخ برگزاری انتخاباتها در کشور کم نظیر است و شورای نگهبان نباید تحت تأثیر فشارها و جوسازی های متخلفان در بررسی سلامت انتخابات در این حوزه قرار بگیرد.یک منبع آگاه در گفت و گو با رجانیوز ضمن بیان مطلب فوق افزود: این تخلفات به قدری روشن است که به هیچ وجه قابل انکار نیست و فضای عمومی را با بهت و حیرت مواجه کرده است. بازپرس ویژه شورای نگهبان مستندات لازم را از تخلفات وسیع صورت گرفته در این حوزه جمع آوری و به تهران منتقل کرد تا شورای نگهبان درباره آن تصمیم گیری کند.وی در ادامه افزود: خرید و فروش گسترده آرا توسط اکیپ های سازمان یافته کاملاً مشهود بود و متأسفانه یک مقام نظامی محلی هم از بانی اصلی این تخلفات حمایت می کرد. به طوری که امام جماعت 2 مسجد و یکی از خواهران محجبه فرهنگی بازداشت شدند و 2 تن دیگر از اعضاء ستاد انتخاباتی کاندیدای رقیب هم بازداشت شدند.وی درخصوص بخش دیگری از تخلفات صورت گرفته اظهار داشت: عدم اخذ آرای رقیب در برخی از مناطق از دیگر تخلفات بود به این ترتیب که یا صندوق آرا را به آن مناطق نبرده اند و یا برخی از صندوق ها که به منطقه رفته است، وقتی می دیدند آرا به نفع کاندیدای مورد نظرشان نیست، درگیری صوری ایجاد کرده و بعد هم نیروی انتظامی برخی افراد معتبر، سرشناس و پر سن و سال منطقه را به نحو زننده ای بازداشت کرده است به این شکل که دستهایشان را بسته و آنها را طناب پیچ کرده و بر پشت وانت گذاشته و در آن سرمای زیاد به بازداشتگاه منتقل کرده است.این منبع آگاه همچنین خاطرنشان کرد: استاندار خوزستان یک روز قبل از شروع تبلیغات رسمی انتخابات در اقدامی غیر معمول و خلاف عرف سیاسی در آستانه انتخابات، به همراه این کاندیدا پروژه ای را که قبلاً افتتاح شده بود، مجدداً افتتاح کرد.گفتنی است شبکه های ماهواره ای در جریان تقلب و تخلف این حوزه انتخابیه کاملاً همراه و هماهنگ با تخلفات حرکت کردند تا آنجا که نوری زاده از مجریان ضد انقلاب در 4 برنامه ضد کاندیدایی که تخلفات علیه وی صورت گرفته، مطالبی ایراد کرده است.همچنین گفته می شود با وجود آنکه تخلفات عدیده در حوزه انتخابیه مسجد سلیمان برای شورای نگهبان محرز شده است، فشارها و توصیه ها برای عدم ابطال انتخابات در این حوزه همچنان ادامه دارد.در جریان این فشارها شورای نگهبان تهدید شده است که در صورت ابطال انتخابات احتمال درگیری و رخداد مسائل امنیتی در منطقه وجود دارد. این در حالیست که گزارش های خبرنگار ما حاکیست در صورت تأیید انتخابات، چنین احتمالی وجود دارد و اساساً وظیفه شورای نگهبان مصلحت اندیشی و تأثیرپذیری از فشارها نیست.آخر ین توصیه های انتخاباتی موسی پور به کاندیداها
رییس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور گفت: «رقابت‌های انتخاباتی نامزدهایی که به دور دوم راه یافته‌اند، از اولین دقایق بامداد روز پنج‌شنبه 29 فروردین ماه آغاز و در ساعت 8 صبح روز پنج شنبه 5 اردیبهشت ماه پایان می‌یابد».

به گزارش آفتاب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، حجت الاسلام‌والمسلمین "محمدحسین موسی‌پور": «نحوه انجام تبلیغات در دور دوم مانند دور اول انتخابات است و براین اساس نصب هرگونه مواد تبلیغی که شامل معرفی کاندیدا باشد در معابرعمومی، خیابان‌ها،روی وسائط نقلیه و اماکن عمومی ممنوع است».
وی خاطرنشان کرد: «تبلیغات کاندیداها منحصر به چاپ بروشور، زندگی‌نامه، جزوه، حداکثر در قطع 20×15 است و چاپ عکس هم فقط در همین مواد تبلیغی حداکثر در قطع 15×10 مجاز است. البته مانند دور اول روش‌های جدید تبلیغی هم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ از قبیل ایجاد سایت تبلیغات اینترنتی، sms و جلسات سخنرانی، پرسش و پاسخ و مناظره‌های تبلیغاتی نیز منع قانونی ندارد».

رییس ستاد مرکزی بازسی انتخابات افزود: «گروه‌ها، احزاب و دسته‌جات سیاسی هم می‌توانند برای تشویق حضور مردم در انتخابات با بیان دیدگاه‌های کلی خود تبلیغات عمومی داشته باشند. نصب بنر و پارچه‌های تبلیغاتی جهت بیان دیدگاه‌های کلی و تشویق برای حضورمردم در فضای عمومی منع قانونی ندارد».

معاون پارلمانی و حقوقی وزیر کشور خاطرنشان کرد: «در مرحله دوم انتخابات، انتخاباتی پرشور و رقابتی با حضور حداکثری مردم را شاهد خواهیم بود، اما به هر حال همواره انتخابات دور دوم با حضور و مشارکت کمتر مردم مواجه است؛ چراکه تقریبا بخشی از مردم تصور می‌کنند وظیفه اصلی خود را با حضور در مرحل اول انتخابات انجام داده‌اند».
موسی‌پورتصریح کرد: «وضعیت بررسی صحت انتخابات در حوزه‌های انتخابیه‌ای که انتخابات در آن به دور دوم رسیده است باید تا آغاز تبلیغات انتخاباتی دور دوم توسط شورای نگهبان مشخص شود. از 53 حوزه‌ای که به دور دوم راه یافته‌اند، تاکنون صحت برگزاری انتخابات 51 حوزه مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته است و تنها اعلام نظر و نتیجه بررسی در دو حوزه انتخابیه باقی مانده است که تا فردا مشخص خواهد شد و توسط شورای نگهبان اعلام می‌شود».

وی با یادآوری این‌که " انتخابات در صورتی به میان دوره‌ای می‌رسد که صحت انتخابات در آن حوزه به تایید شورای نگهبان نرسد" افزود: «از 24 حوزه باقی مانده‌ای که تاکنون نتیجه بررسی صحت انتخابات در آن اعلام نشده‌است، شورای نگهبان باید در مورد 2 تا از آن حوزه‌ها تا فردا (پنجشنبه) اظهارنظر کند؛ چراکه فقط این دو حوزه هستند که به مرحله دوم راه یافته‌اند. ضرورت دارد شورای نگهبان در مورد بررسی صحت انتخابات حوزه‌هایی که به دور دوم راه یافته‌اند، زودتر اظهار نظر کند. اما درخصوص حوزه‌هایی که در دور اول نمایندگان‌شان وارد مجلس شده‌اند شورای نگهبان هنوز فرصت بررسی و اعلام نظر دارد».
تبلیغات دور دوم انتخابات مجلس هشتم آغاز شد
تبلیغات انتخابات در 54 حوزه‌ایی که تکلیف نماینده مجلس هشتم آن در روز اول انتخابات مشخص نشد دقایقی پیش آغاز شد.
با گذشت 34 روز از برگزاری انتخابات مجلس هشتم در زمستان سال گذشته خودنمایی بهاریی‌های مجلس هشتم از بامداد امروز آغاز و تا ساعت 8 صبح روز پنجم اردیبهشت ادامه خواهد داشت.
انتخابات مجلس هشتم در مرحله اول تکلیف 210 نماینده از 156 حوزه انتخابیه را مشخص کرده و رقابت برای 80 کرسی دیگر مجلس هشتم به صندوق‌های رأی روز ششم اردیبهشت بستگی دارد.
شورای نگهبان صحت انتخابات در 54 حوزه‌ایی که قرار است انتخابات دور دوم در آنها برگزار شود را تأیید کرده و صحت حوزه‌هایی که به تأیید این شورا نرسیده نیاز به تأیید تا این لحظه نداشته است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت کشور پیش از این اعلام کرده بود در حوزه‌هایی که انتخابات مجلس هشتم به دور دوم کشیده است باید حتماً انتخابات دور اول آن به تأیید شورای نگهبان رسیده باشد و در غیر اینصورت تکلیف نماینده آن حوزه به انتخابات میاندوره‌ای مجلس هشتم موکول می‌شود.
موسی‌پور همچنین از عدم تغییر نحوه تبلیغات دور دوم نسبت به دور اول انتخابات خبر داده و افزود: چاپ عکس فقط در قالب زندگی‌‌نامه مجاز است و الصاق هرگونه مواد تبلیغی ممنوع می‌باشد اما گروه‌ها و احزاب مختلف می‌توانند با نصب بنر بدون ذکر نام کاندید مورد حمایت خود و به جهت حضور حداکثری مردم الصاق تبلیغ داشته باشند.
در حوزه انتخابیه تهران با داشتن بیشترین تعداد نماینده در مجلس تبلیغ 19 نماینده که همگی آنها جزو جبهه متحد اصولگرایان بوده‌اند در دور اول مشخص شده و 22 نفر برای انتخاب 11 نماینده دیگر در ششم اردیبهشت با یکدیگر رقابت می‌‌کنند
اعلام راهکارهای دولت برای مهار تورم
رئیس کل بانک مرکزی ایران از ادامه سیاستهای سخت گیرانه این بانک برای بانکها در سال 87 خبرداد و گفت: اگر سال گذشته منابع بانک مرکزی برای جلوگیری از اضافه برداشت بانکها سه قفله نمی شد، نرخ تورم بیش از میزان فعلی بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: روز گذشته جلسه ای در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور با حضور برخی از اعضای کمیسیون، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس مرکز آمار ایران، معاون اقتصادی و معاون پارلمانی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد بررسی نرخ تورم و چگونگی کاهش آن برگزار شد.

هادی حق شناس افزود: از وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز برای حضور در این جلسه دعوت به عمل آمده بود که وی یا یکی از معاونین وی در این جلسه حضور نیافتند.

وی با اشاره به اینکه بیشترین مطالب از سوی رئیس کل بانک مرکزی ایران و رئیس مرکز آمار پیرامون مسائل بازار پولی کشور بیان شد، تصریح کرد: طهماسب مظاهری در این جلسه مطرح کرد که اگر سال گذشته منابع بانک مرکزی برای جلوگیری از اضافه برداشت بانکها سه قفله نمی شد، نرخ تورم فعلی بیش از این بود.

حق شناس ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه عنوان کرد که بانک مرکزی روند اضافه برداشت بانکها از منابع این بانک ونحوه برداشت از آن را محدود کرده است و اگر چنین کاری انجام نمی شد، هم اکنون میزان حجم نقدینگی از 150 هزار میلیارد تومان فعلی بیشتر بود.

وی اظهارداشت: مظاهری مطرح کرد که با توجه به ضریب فزاینده پولی و اینکه بانکها بیش از منابعی که دارند برای خود تعهد ایجاد کرده بودند، این امر باعث تشدید نرخ تورم می شد، بنابراین سیاستهای سخت گیرانه ای برای بانکها در این خصوص اعمال شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: مظاهری عنوان کرد که سیاستهای سخت گیرانه بانک مرکزی برای بانکها در این خصوص در سال 87 نیز ادامه خواهد داشت.

وی افزود: رئیس مرکز آمار ایران نیز در این جلسه بیان کرد که در ترکیب اصلی شاخص تورم افزایش هزینه اجاره بهای مسکن نقش اصلی را ایفا می کند و پس از آن گروه مواد خوراکی بیشترین درصد را به خود اختصاص می دهد.

حق شناس در مورد نظر اعضای کمیسیون در مورد افزایش نرخ تورم، گفت: نظر اعضای کمیسیون بر این بود که تمام افزایش نرخ تورم به تسهیلات بانکی و نقدینگی باز نمی گردد.

وی علل افزایش نرخ تورم در سالهای اخیر به خصوص در سال گذشته را سیاستهای انبساطی دولت عنوان کرد و افزود: بودجه های دولت به ویژه بودجه سال 87 نیز انبساطی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: این در حالی است که موضوع افزایش برداشت پول از حساب ذخیره ارزی، تبدیل دلارهای نفتی به ریال و هزینه کردن آن و در نتیجه افزایش حجم نقدینگی طی سالهای اخیر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه همچنین بانکها بیش از منابع خود تسهیلات پرداخت کرده اند، گفت: هم اکنون در بخش عرضه و تولید نیز با مشکلات عمده ای مواجه هستیم، به نحوی که تولید در کشور دچار مشکل است و با وجود رشد حجم پول و نقدینگی، تولید در کشور رشد نکرده است.

حق شناس به افزایش قیمت نهاده ها و غیره اشاره و تصریح کرد: مجموع این عوامل باعث تورم افسار گسیخته شده است و دولت برای مهار آن دست به واردات کالاهایی همچون مواد خوراکی و پوشاک زده است.

وی افزایش نقدینگی بیش از نیاز اقتصاد جامعه را باعث سوق یافتن آنها به سوی بازارهای مسکن، زمین، ارز و سکه و غیره در مقاطع مختلف زمانی دانست و افزود: این در حالی است که با وجود افزایش نقدینگی، مشکلات تولید در جای خود محفوظ است
کروبی و وعده‌هایش در انتخابات آینده
مشاوران اقتصادی کروبی پیشنهاد کرده‌اند مهدی کروبی در انتخابات آتی ریاست جمهوری با وعده‌های بزرگتر شرکت کند.

در جلسه‌ای که مشاوران اقتصادی کروبی حضور داشته‌اند موضوع تدوین یک بسته بزرگتر اقتصادی مطرح شده و حاضران عنوان داشتند تجربه انتخابات نهم ریاست جمهوری نشان داد برای حضور موفق در انتخابات آتی باید یک بسته جدید اقتصادی که در آن وعده‌های بزرگتری مطرح شده ارائه نمائیم.

مشاوران کروبی طرح مذکور را آماده کرده و به تایید کروبی نیز رسانده اند.

در انتخابات گذشته ریاست جمهوری دکتر مهدی صحرائیان دبیر انجمن تولیدگرایان که مشاور اقتصادی مهدی کروبی بود، طرح 50 هزار تومانی کروبی را پیشنهاد داده بود.

محافل نزدیک به حزب اعتماد ملی از عزم جزم کروبی برای حضور در انتخابات دهم ریاست جمهوری خبر می‌دهند
نام نمایندگان بی تعهد مجلس اعلام شود
در حالیکه تعطیلات کمرشکن نوروز تمام شده است و ادارات و سازمان های دولتی رفته رفته شکل محل کار پیدا می کنند اما برخی نمایندگان مجلس همچنان در تعطیلات به سر می برند.

به گزارش «فردا»، غلامعلی حداد عادل رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی نیز به دلیلی افتادن حدنصاب تعداد نمایندگان حاضر در مجلس مجبور شد با خواهش از نمایندگان از آنها بخواهد تا از صحن خارج نشوند.

وی هشدار داد: در غیر این صورت نام هر کسی که از صحن خارج شود را از میکروفن مجلس و رادیو اعلام می‌کنم تا به تکلیف خود عمل کرده باشم.

این اتفاق در روزهای آخر مجلس در حالی اتفاق می افتد که حضور برخی نمایندگان در راه روهای مجلس تنها یکی از دلایل این مسئله است.

بنابراین گزارش علت مهم از نصاب افتادن جلسات مجلس عدم مراجعه تعداد قابل توجهی از نمایندگان است که یا به دور دوم انتخابات راه یافته اند یا اینکه به دلیل شکست در انتخابات از ناکامان راه یابی به مجلس هشتم بوده اند و دیگر لزومی برای حضور در جلسلت مجلس نمی بینند.

«فردا» پیشنهاد می نماید هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با توجه به اینکه مجلس به روزهای آخر کاری خود نزدیک می شود، در گزارشی شفاف به مردم نحوه حضور نمایندگان در جلسات رسمی را منتشر نماید.

انتشار تعداد نطق های نمایندگان و صحبت به عنوان نماینده موافق یا مخالف طرح ها نیز می تواند برای ارزیابی بهتر مردم مفید باشد.
1 2 3 4 5 >>
Msn bot last visit powered by MyPagerank.Net